Jak správně vybrat plastová okna? Poradíme vám

Chystáte se rekonstruovat? Nevíte, jak správně vybrat plastová okna?

Možná vám náš článek pomůže

Kvalitní plastová okna by měla s minimem údržby vydržet i více než 50 let. Co dělá především kvalitu plastových oken? Profilový systém. Profily pro plastová okna se dělí na několik tříd. Např. třída A musí mít tloušťku pohledových stěn minimálně 2,8 mm. Rozhodující vliv na tvarovou stabilitu má ocelová výztuha a u oken větších rozměrů je z pohledu dlouhé životnosti nejdůležitější.

Parametry plastových oken závisí především na stavební hloubce. Počet komor není sám o osobě nejdůležitější. Více než počet komor je důležitější vyplnění komor tepelně izolačním materiálem.

Rozhodující vliv na parametry okna má vedle plast. profilu i zasklení. Trendem jsou plastová okna s trojskly. Samozřejmostí by mělo být použití teplých meziskelních rámečků, které výrazně snižují riziko tvorby kondenzátu kolem okraje skla.

Plastová okna nevybírejte jen dle počtu komor. Tepelně technické vlastnosti oken nejsou dány počtem komor profilu, ale především vestavnou hloubkou profilu, typem zasklení okna, použitým těsněním a dalšími parametry.

Plocha skla tvoří cca 70% okna, trojsklo – lze dosáhnout hodnoty tepelné propustnosti celým oknem lepší než Uw = 1,2 Wm-2 K-1.

Plastová okna s trojskly

Okna s trojsklem bývají o cca 20% dražší než okna s dvojsklem. Rozdíl v koeficientu tepelné propustnosti je lepší až o 42%. Výrazně tedy ušetříme za spotřebované teplo. Peníze se tedy mohou vrátit do cca 4 let.

Pavel Hála, brněnská stavební firma.

Cenová nabídka ZDARMA